Преходно жилище /ПЖ/ гр. Бяла Слатина, ул. „Одрин” № 4
„Преходното жилище” гр.Бяла Слатина, обл.Враца е социална услуга от резидентен тип, която е открита със Заповед № РД 01-526 /30.04.2010г. на Изпълнителният директор на АСП /МТСП, влязла в сила от 01.04.2010г.
„ПЖ” е социална услуга от резидентен тип, с възможност и условия за водене на независим начин на живот с помощта на професионалисти.
Основна цел на услугата е формиране на умения и стимулиране на готовност у младежите и девойките за окончателно напускане на специализираната институция.
В периода на ползване на социалната услуга „Преходно жилище” /двугодишен - 16 до 18години /, младежите и девойките придобиват все по-голяма самостоятелност с извършване на дейности, които са насочени към подготовка, формиране и затвърждаване на умения за независимия им начин на живот извън услугата.
Комплексните услуги в „ПЖ” се предоставят при спазване на критериите и стандартите от НКССУД и разпоредбите на ЗСП и ППЗСП.
Професионалистите, работещи с децата в ПЖ са мотивирани, обучени. Те разбират, познават същността и целите на предоставяната услуга. Притежават необходимите умения, знания и опит за качественото й предоставяне.
Капацитетът на услугата е 8 младежи и девойки от 16 до 18 годишна възраст.
ЦЕЛИ:
· Подготовка за напускане на специализараната институция;
· Формиране и затвърждаване на умения за водене на пълноценен самостоятелен живот;
· Интеграция на младежите и девойките в обществото - социална компетентност и професионално ориентиране.
ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
· Младежи и девойки от специализирана институция над 16 годишна възраст с дълъг институционален престой, за които към момента няма възможност за реинтеграция в семейна или близка до семейната среда;
· Младежи и девойки от специализараната институция над 16 годишна възраст с нарушени връзки със семейството;
· Младежи и девойки от общността, които са над 16 годишна възраст, но поради една или друга причина се налага да ползват социална услуга от резидентен тип, поради невъзможност да живеят в семейна среда или близка до семейната среда.
ПРИНЦИПИ НА УСЛУГАТА:
· Всеки младеж и девойка е личност и има право на зачитане и уважение, на здравни грижи, достъп до образование, възможност за развитие, изразяване на собствено мнение, защита от насилие, злоупотреба и дискриминация.
· Доброволност на ползване на услугата, прилагане на индивидуален подход към всеки клиент /потребител, съобразно личностните характеристики, договаряне и планиране на дейностите с активното му участие и зачитане правото му на лично мнение.
· Настаняването на младежите и девойките в услугата ПЖ е временна мярка – крайната цел е формиране на умения за самостоятелен живот и окончателно извеждане от институционалната среда.
· Средата на живот в услугата ПЖ е организирана така, че да осигурява възможност за самостоятелен живот на младежите и девойките, както по отношение на физическото обкръжение, така и по отношение на взаимоотношенията между всички членове в групата - клиент/потребител, социални работници и обслужващ персонал.
· За всеки потребител се поддържа лично досие, което съдържа цялата налична информация за него, семейството и роднините му. Данните се актуализират при всяка промяна на обстоятелствата, за да се гарантира приемствеността при промяна на мярката за закрила или при прекратяване на настаняването. Информацията за клиентите/потребителите е поверителна и е предназначена единствено за служебно ползване.
· За всеки младеж или девойка има ментор, който е водещ на случая. Един ментор отговаря за не повече от 4 клиента, за да бъде работата ефективна.
· Предоставянето на услугата се контролира съобразно утвърдена процедура и отговаря на критериите и стандартите за предоставяне на социални услуги за деца.
· Персоналът,който предоставя услугите е внимателно подбран. Професионалните и личните качества на всеки се оценяват при постъпване на работа и периодично.
УСЛОВИЕ И РЕД ЗА ПОЛЗВАНЕ НА УСЛУГАТА:
Условие за ползване на услугата е наличие на:
· Заповед за ползване на социална услуга. Заповедта е издадена от директора на ДСП по местонахождение по реда на ППЗЗД;
· Решение на РС по местонахождение.
РЕД ЗА ПОЛЗВАНЕ НА УСЛУГАТА:
· Постъпване на Заповед за ползване на социална услуга от ДСП;
· Предоставяне на документи по случая от ОЗД / ДСП и клиента / потребителя;
· Изготвяна на индивидуален план за услугата;
· Прекратяване на ползването на услугата при:
изтичане на срока на заповедта /при навършване на пълнолетие/;
при промяна на ситуацията;
или когато услугата не може да отговори на нуждите на младежите и девойките.
ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УСЛУГАТА:
Всички дейности са насочени към формиране на умения за самостоятелен живот у младежите и девойките.
Подходът на работа в услугата е индивидуализиран /т.е. той е съобразен с уникалността и спецификата на всеки отделен случай/ и във философията на договорния подход и работата по случай.
При ползването на услугата, младежите и девойките имат специфични задължения /конкретни договаряния/, регламентиращи отношението клиент/ потребител - социален работник, например задължения на клиента в групата, различни договорености, относно ангажименти при поддържане на домакинството и др.
ЕКИП „ПЖ”:
ü управител ;
ü соц. работник ;
ü психолог;
ü възпитатели – двама;
ü раб. поддръжка;
ü домакин- касиер
ДОБРОВОЛЕЦ – ЕДИН / СТУДЕНТКА ПЕДАГОГИКА ВТУ, БИВША КЛИЕНТКА / ПОТРЕБИТЕЛКА НА СУ „ НАБЛЮДАВАНО ЖИЛИЩЕ” / НЖ/
МЕТОДИ И ТЕХНИКИ ЗА РАБОТА В УСЛУГАТА:
Индивидуална работа с клиентите / потребителите на ПЖ:
· Менторски разговор - целенасочен и структуриран разговор с клиента по важни за него въпроси и проблеми;
· Иинидивидуална форма за работа, която възлага на клиента отговорност и свобода при изпълнение на определени дейности;
· Консултиране и посредничество при: нарушени взаимоотношения в семейството; конфликти с други клиенти на услугата; взаимоотношения с институции- училище, социални и здравни служби, общинска администрация /местна власт/, НПО- за осигуряване на обучение, работа, жилище.
Групова работа с клиентите на ПЖ:
Груповата работа с младежите и девойките е отговорност на социалния работник на смяна и е съобразена с дневния ритъм на групата.
Груповата работа се осъществява чрез:
· Дневен ритъм – дневен режим на групата, фиксиращ ключови моменти от ежедневието и разпределение на отговорностите;
· Правила на групата- ПВР /основни правила за поведение - ПВР/;
· Среща– разговор- ежедневни срещи на групата, на която се обсъждат важни за групата въпроси;
· Дейности по интереси- организирани дейности;
· Свободно време на младажите и девойките- учат се да управляват ежедневието си;
· Помощ в учебната работа- организирана самоподготовка, достъп до информация, самостоятелно учене и самоусъвършенстване.
Основни задължения на менторите:
· Планират заедно с младежите и давойките ползването на услугата;
· Подбират подходящи подходи, методи и средства за постигане на поставените цели;
· Посредничат на клиента /потребителя и на близките му с цел реализиране на поставените в плана цели;
· Подкрепят, стимулират, наблюдават младежите и девойките водят тяхното развитие към набелязаната цел;
· Други.
ПОЛИТИКИ И ПРОЦЕДУРИ:
Спазването на правата на клиентите/ потребителите, ползващи СУ „ПЖ” се осъществява чрез разработени процедури и политики:
· Политика за защита от насилие, злоупотреба и др.
· Процедура за подаване и разглеждане на жалби и оплаквания, други.
Политиките съдействат за безопасността и благополучието на клиентите и гарантират спазването на правата им. Те са сведени до знанието на екипа, работещ по предоставяне на услугата, както и до знанието на клиентите й.
Към момента в услугата са настанени шест деца от 16 до 18години /2 момичета и 4 момчета/. Очаквания за попълване на капацитета.
В социалната услуга „ПЖ” се настаняват деца с асоциално поведение от специализирани институции, деца в риск от общността, деца с лека степен на умствена изостаналост или интелектуален дефицит/ментални увреждания или деца с лека степен на физически увреждания.
Наблюдавано жилище - гр. Бяла Слатина, ул. „Одрин” № 4
„Наблюдавано жилище” гр.Бяла Слатина, обл.Враца е социална услуга от резидентен тип, която е открита със Заповед № РД 01- 531 /03.05.2010г. на Изпълнителният директор на АСП /МТСП, влязла в сила от 01.04.2010г.
„Наблюдавано жилище” / НЖ / е социална услуга в общността за оказване на подкрепа и консултиране на лица, навършили 18 години, които напускат специализирана институция, преходно жилище или защитено жилище и им предстои да водят независим начин на живот с помощта на професионалисти.
Основна цел на услугата е формиране и затвърждаване на умения, стимулиране на готовност у младежите и девойките за справяне с предизвикателствата на живота извън защитената среда.
В периода на ползване на СУ „НЖ”, срока на престой в жилищито е до 1 година, с възможност да бъде продължен по преценка на Комисията по прием, в зависимост от индивидуалните потребности на младежите и девойките. Максималният срок на престой- не може да надвишава 2 години. Потребителите ползват социалната услуга „НЖ” две години, когато работят и при условие, че няма крайно нуждаещи се.
Когато приетите в жилището младежи и девойки не работят, получават финансова подкрепа за срок от 3 месеца. За този период са задължени:
- да се регистрират в Д „БТ”;
- да не са отказали повече от 1 /едно/ предложение за работа ;
- да търсят активно работа;
- да участват като доброволци в дейносити на услугата;
- да се запознаят с програмите за квалификация и преквалификация и да не са отказали повече от 1 /едно/ предложение за включване в тях;
- при необходимост да извършват дребни ремотни дейности в жилището.
След изтичане на този период се прави преглед на плана за самостоятелен живот
на все още неработещите лица за изясняване причините за това и въз основа на тях се взема решение за продължаване на финансовото подпомагане или за отричането му. Ако незаинтересоваността за започване на работа продължи и след повторното удължаване на финансовата подкрепа, то на съответния потребител се прави предупреждение за напускане на жилището /в срок до 1 месец/.
Комплексните услуги в „НЖ” се предоставят при стриктно спазване на критериите и стандартите, регламентирани в ППЗСП: за местоположение и материална база, за хранене, за здравни грижи и др.
Необходимо е услугите да бъдат основани на социална работа, при прилагане на индивидуален подход и да бъдат съобразени с конкретните потребности на всяко прието на обслужване лице.
За реализиране целите на СУ „НЖ”се изработва концепция за предоставяне на услуги в краткосрочен и дългосрочен план.
ЦЕЛИ:
Създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребителите на СУ;
· Осъществяване на дейности за постигане на социално включване;
· Осигуряване на пълноценен и самостоятелен начин на живот в подходяща среда, близка до семейната, с възможност за подкрепа и изява;
· Подкрепа за постигане на успешна професионална реализация.
ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
Целевата група включва:
· пълнолетни лица в трудоспособна възраст /18- 25 годишна възраст/, с възможност да бъдат изведени от специализирани институции, преходни и защитени жилища;
· Пълнолетни лица /жени и мъже/ в риск от общността в трудоспособна възраст, които нямат семейства или не получават семейна подкрепа и се нуждаят от професионална помощ, подкрепа за социална интеграция и професионална реализация в прехода към самостоятелен, независим живот.
Капацитетът на услугата е 8 младежи и девойки, навършили 18 - до 25 годишна възраст.
ПРИНЦИПИ НА УСЛУГАТА:
· Всеки потребител на СУ „НЖ” има право да бъде уважаван и зачитан като личност, без дискриминация на базата на социална, релегиозна, етническа принадлежност и др.;
· Всеки потребител на СУ „НЖ” има право да се запознае с работата на екип НЖ по неговия случай, да договаря и съгласува с екипа предстоящата социално – психологическа работа;
· Потребителят на СУ „НЖ” е длъжен да уведоми екипа за всеки възникнал конфликт или недоволство, които има с останалите лица /потребители/ от жилището при невъзмжност за разрешаване на ниво съжителстващи, с оглед намирането на най-доброто решение и запазване на спокойната атмосфера в НЖ.
· Потребителят е длъжен да уведоми незабавно при всяка промяна, настъпила в социалния или семейния му статус.
· Потребителят е длъжен ежемесечно да декларира получаваните от него доходи.
· Всеки потребител от СУ „НЖ” сам или придружен от професионалист купува хранителни продукти и приготвя закуска, обяд и вечеря.
· Потребителят е длъжен да почиства стаята, която обитава, както и останалите помещения – кухня, баня, дневна,стълбище и др. с установения график в НЖ.
· Всеки потребител на СУ „НЖ” е длъжен да спазва правилата за живот в жилището и да участва в общите събрания на настанените в НЖ.
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА РАБОТА В НЖ:
· Доброволност за ползване на социалната услуга;
· Зачитане и уважение на личността на потребителите;
· Зачитане правото на мнение по въпроси, касаещи интересите на потребителите.
УСЛОВИЕ И РЕД ЗА ПОЛЗВАНЕ НА УСЛУГАТА:
Условие за ползване на услугата е наличие на:
· Заповед за ползване на социална услуга. Заповедта е издадена от директора на ДСП по местонахождение по реда на ППЗСП.
· Изготвяне на предварителна оценка за всяко едно лице, относно възможностите на потребителя да ползва този вид услуга от:
- Екипна комисия – Кметът на Общината със заповед определя комисия, която включва представители на съответната Община, ДСП, екипа на НЖ и др.
РЕД ЗА ПОЛЗВАНЕ НА УСЛУГАТА:
· Постъпване на Заповед за ползване на социална услуга от ДСП;
· Подписване на договор за ползване на СУ между потребителя и доставчика;
· Запознаване с правилата и организацията на живот в НЖ;
· Изготвяне на индивидуален план за услугата;
· Прекратяване на ползването на услугата при:
- при подаване на молба и изразено собствено желание на потребителя или неговият представител;
- при планово напускане;
- кризисно напускане при възникнал иницидент.
ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УСЛУГАТА:
Всички дейности са насочени към формиране на умения за самостоятелен живот у младежите и девойките: консултиране, подкрепа и придружаване на потребителите с оглед успешна социална интеграция и професионална реализация в прехода към самостоятелен живот.
Консултиране - психологично, социално:
- формиране на увереност и личностен растеж;
- развитие на умения за жизнено планиране;
- развитие на умения за себеразбиране и адекватна самооценка;
- пълноценно осмисляне на свободното време чрез развитие на самопознанието;
· професионално ориетиране:
- изследване и актуализиране на професионалната ориентация;
- мотивиране за правилен професионален избор;
- професионално консултиране за търсене на трудова заетост;
- развитие на умения за самопредлагане на пазара на труда;
- индивидуална подготовка за явяване на интервю- изготвяне на автобиография и мотивационно писмо;
- установяване на контакти с ДБТ;
- установяване на контакти и сътрудничество с:
работодателски организации;
водещи бизнес –организации;
малък и среден бизнес.
· Идентифициране на потребителите, които след напускане на СУ ще се нуждаят от място за живеене и подкрепа за придобиване на самостоятелност.
ЕКИП „НЖ”:
- управител ;
- соц. работник;
- психолог
ДОБРОВОЛЕЦ – ЕДИН /СТУДЕНТКА ПЕДАГОГИКА ВТУ " Св.Св. Кирил и Методий", БИВША КЛИЕНТКА / ПОТРЕБИТЕЛКА НА социалната услуга „ НАБЛЮДАВАНО ЖИЛИЩЕ” .
МЕТОДИ И ТЕХНИКИ ЗА РАБОТА В УСЛУГАТА:
Индивидуална работа с клиентите / потребителите на НЖ.
Групова работа с клиентите / потребителите.
Основни задължения на персоналния съветник:
· Съветва и подкрепя лицата по всички въпроси, които го интересуват и засягат. В тази насока, задача на наставника е да изгради подкрепяща социална мрежа за лицето. Наставникът се явява и източник на контакт във всяка област на индивидуалния план.
· Участва в оценка на потребностите и изготвяне на индивидуалния план за самостоятелен живот;
· Участва в прегледа на плана;
· Консултиране и посредничество при: нарушени взаимоотношения в семейството; конфликти с други клиенти на услугата; взаимоотношения с институции- социални и здравни служби, общинска администрация /местна власт/, НПО- за осигуряване на обучение, работа, жилище;
· Координира осигуряването на необходимите услуги за лицето и прави разумни стъпки, за да осигури изпълнението им;
· Информира се за развитието на лицето и неговото благосъстояние на всеки етап от реализация на индивидуалния план.
ПОЛИТИКИ И ПРОЦЕДУРИ:
Спазването на правата на клиентите/ потребителите, ползващи СУ „НЖ” се осъществява чрез разработени правила и политики, написани в Правилник за вътрешния ред в „Наблюдавано жилище” /ПВР/.
Правилата съдействат за безопасността и благополучието на клиентите и гарантират спазването на правата им. Те са сведени до знанието на екипа, работещ по предоставяне на услугата, както и до знанието на клиентите й.
Към момента са настанени 5 /пет/ потребители на услугата „Наблюдавано жилище”- една девойка и четирима младежи. Трима младежи работят и ще продължат да учат до завършване на средното си образование.
Един младеж е завършил средното си образование и е приет за студент във ВТУ " Св.Св.Кирил и Методий", специалност „Социални дейности”– за в бъдеще с пожелание да бъде доброволец в услугата. Очаквания за попълване на капацитета.
В наблюдаваното жилище младежите и девойките се стимулират да бъдат съавтори и собственици на личните си стратегии за развитие, за да се чувстват сигурни и защитени в подкрепяща от професионалисти среда.
Професионалистите, които работят с младежите и девойките в НЖ гр.Бяла Слатина са мотивирани и обучени. Те притежават необходимите умения, знания и опит за качественото предоставяне на услугата.
При престоя си в Наблюдаваното жилище потребителите трябва да знаят, че Екипът, който работи за тях и заедно с тях, притежава много ценни качества като: милосърдие и готовност за помощ по всяко време.
В Наблюдаваното жилище младежите и девойките трябва да знаят,че подкрепа ще получат тези от тях, които желаят собствената си промяна, собственото си развитие, които не чакат някой друг да свърши нещата вместо тях и да вземе решенията вместо тях, защото „ животът не е да чакаш бурята да отмине, а да се научиш да танцуваш в дъжда!”